а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дособере

дособерат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Собере сè, до крај.
Англиски: collect Албански: mbledh të gjitha
Примери:
Дособраа се што останало во дворот.
Сливите изнародија толку многу што не можеа да ги дособерат.
2. (се дособере) се склопчи
Англиски: pull together Албански: mblidhet
Примери:
Таа ќе се дособере како болно еже, кога ќе чуе што сакам да сторам.
Изведенки
дособира несв.
(се) дособираат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи