а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

досмрди

досмрдат
Вид збор: Глагол, свршен
(ми, ти, му...) Почувствува лош, непријатен мирис, реа.
Англиски: stink
Примери:
Ми досмрде нешто во фрижидерот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи