а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дослушува

дослушуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. слуша, чуе
Англиски: hear Албански: dëgjoj
Примери:
Негирано - не слуша добро, наглув е.
2. (Не ми, ти, му... се дослушува) Не можам да слушам добро, наглув сум.
Англиски: hear Албански: dëgjoj
Примери:
Не ми се дослушува се што зборувате.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи