а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дослушне

дослушнат
Вид збор: Глагол, свршен
Чуе со напор, чуе слабо.
Англиски: eavesdrop
Примери:
Се обидуваше да го дослушне нивниот разговор.
Изведенки
1. дослушнува несв.
(се) дослушнуваат
2. дослушнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи