а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дослух

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10805
1. Тајна врска, тајно договарање.
Англиски: secret connection Албански: lidhje sekrete
Примери:
Писмото докажува дека тој бил во дослух со кралот.
2. Врска, поврзаност со нешто.
Англиски: connection Албански: lidhje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Секое дело, на извесен начин, е во дослух со минатото.
Сака да биде во дослух со тоа што се случува во светот на модата.