а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дослужи

дослужат
Вид збор: Глагол, свршен
Служи до определено време, до крај.
Англиски: serve
Примери:
Воениот рок го дослужи во една погранична караула.
Изведенки
1. дослужува несв.
дослужуваат
2. дослужување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи