а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дословен

дословни
Вид збор: Придавка
Ранг: 42586
Што е предаден сосема точно, што е од збор до збор точно прочитан, пренесен или преведен.
Англиски: literal
Примери:
Текстот е дословен превод на еден стар ракопис.
Изведенки
дословно прил.
Пример: Дословно му ја пренесе пораката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК