а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доследен

доследни
Вид збор: Придавка
Што се држи до определено мислење, што има свој став.
Англиски: consequent
Примери:
Тој остана доследен на својот збор.
Тие биле доследни следбеници на христијанството.
Изведенки
1. доследно прил.
Пример: Законот треба доследно да се применува.
2. доследност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи