а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доскубе

доскубат; доскуби, доскубете; доскубав, доскубаа; доскубал; доскубан; (ќе) доскубев, (ќе) доскубеа; (ќе) доскубел; доскубен
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со скубењето, искубе до крај.
Примери:
Ја доскуба попарената кокошка.
Изведенки
доскубува несв.
доскубуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК