а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доскоро

Вид збор: Прилог
До пред извесно време, до неодамна.
Англиски: until recently
Примери:
Доскоро местото беше запуштено и морничаво.
Доскоро, тие двајцата беа во конфликт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи