а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доскорешен

доскорешниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 34288
Што бил, што постоел до пред извесно време, до неодамна.
Англиски: recent
Примери:
Нивното доскорешно пријателство се претвори во омраза.
Беше збунет и исплашен од доскорешните истрели во ноќта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК