а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доскока

доскокаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25178
1. Престане да скока.
Албански: mbaron me kërcim
Примери:
Како некој скакулец, тој цел ден скока, скока и доскока.
2. Дојде, стигне некаде со скокање.
Англиски: jump Албански: arrin me kësrcim
Примери:
Исплашено од ударите, кучето се обидуваше да доскока до вратата.
Изведенки
доскокува несв.
доскокуваат