а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

досипе

Види и: сипе (св.)
досипат; досипи, досипете; досипав, досипаа; досипал; досипан; (ќе) досипев, (ќе) досипеа; (ќе) досипел; досипен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44253
1. Сипе до крај.
Англиски: pour Албански: shtie, derdh
Примери:
Го досипа целото брашно во водата што вриеше.
2. Со сипење додаде уште, колку што е потребно.
Англиски: pour Албански: derdh, shtie
Примери:
Му досипа во чашката уште ракија.
Изведенки
1. досипува несв.
досипуваат
2. досипување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК