а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

досие

мн. досиеја
Вид збор: Именка, среден род
Сите документи што се однесуваат на некоја личност или предмет.
Англиски: dossier Француски: dossier Албански: dosje
Примери:
За неа постои посебно досие.
Ние имаме досиеја за исчезнатите лица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи