а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

досече

досечат; досечи, досечете; досеков, досекоа; досекол, досекле; досечев, досечеа; досечел; досечен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32434
Заврши со сечењето.
Англиски: cut off
Примери:
Го досекоа месото и го ставија да се вари.
Изведенки
досечува несв.
досечуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК