а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

досетлив

досетливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 40979
1. Што лесно се досетува, што брзо наоѓа решение, се снаоѓа.
Англиски: resourceful
Примери:
Таа беше умна и досетлива жена.
Сака да се прикаже поитра и подосетлива од него.
2. Што е духовит, забавен.
Англиски: inventive
Примери:
Тој беше досетлив и сликовит во зборувањето.
Пред други луѓе, тој беше толку досетлив, широк и весел.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК