а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

досетка

мн. досетки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6756
Духовит збор или забелешка, закачка, шега.
Англиски: gag, joke
Примери:
Наеднаш се присети на некаква досетка.
Беше задоволна од својата досетка.
Извикуваше досетки од кои гостите се смееја до солзи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК