а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

досели

доселат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Доведе некого да живее од едно место во друго, го насели некаде.
Англиски: settle Албански: shpërngulem, vendosem
Примери:
Владата ги досели овде бегалците од граѓанската војна.
2. (се досели) Се насели, дојде да живее од едно место во друго.
Англиски: settle Албански: vendosem, shpërngulem
Примери:
Тие се доселиле овде уште во минатиот век.
Изведенки
1. доселува несв.
(се) доселуваат
2. доселување ср.
мн. доселувања
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи