а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доселеник

мн. доселеници
Вид збор: Именка, машки род
Лице што се доселило однекаде.
Англиски: immigrant
Примери:
Доселеникот бил обичен сликар.
Тие биле првите цивилизирани доселеници.
Изведенки
доселенички прид.
доселеничкиот
Пример: доселеничка земја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи