а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доселба

мн. доселби
Вид збор: Именка, женски род
Доаѓање, доселување во ново место за живеење.
Англиски: migration
Примери:
Доселбата во градот стариот тешко ја поднесе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК