а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

досекува

досекуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
досече
Англиски: cut
Примери:
Прво се засекува со остар нож , па со конец се досекува целосно.
Изведенки
досечува несв.
досечуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК