а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

досее

досеат; досеј, досејте; досеав, досеаја; досеал; досеан; (ќе) досеев, (ќе) досееја; (ќе) досеел; досеен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 56409
Заврши со сеењето.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Отиде да ја досее нивата со пченица.
Изведенки
досева несв.
досеваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК