а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доседи

доседат
Вид збор: Глагол, свршен
Седи до определено време, до крај.
Англиски: seat
Примери:
Се плашеше дека нема да може да доседи сама во куќата.
Изведенки
1. доседува несв.
доседуваат
2. доседување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи