а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

досег

(едн.) досегот
Вид збор: Именка, машки род
Граница до која некој или нешто може да досегне, да дофати, да долови.
Англиски: reach
Примери:
Тој беше далеку и надвор од нивниот досег.
Ги одвлече надвор од досегот на нашите очи.
Тоа беше највисок досег на неговото поетско дело.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи