а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

досега

Вид збор: Прилог
До овој момент, до овој час.
Англиски: until now
Примери:
Лажеш за сѐ што си рекол досега.
Спиев досега.
Не дошол досега кај нас.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи