а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

досегашен

досегашни
Вид збор: Придавка
Што важи, трае, се случува до овој момент, досега.
Англиски: previous
Примери:
досегашна работа
досегашни успеси
досегашно драмско творештво
FlexiMac
 менување на македонски глаголи