а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

досврши

досвршат
Вид збор: Глагол, свршен
Сврши, заврши нешто целосно, до крај.
Англиски: finish off
Примери:
Јас ќе ја досвршам работата.
Изведенки
1. досвршува несв.
досвршуваат
2. досвршување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи