а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

досвири

досвират
Вид збор: Глагол, свршен
Свири, исвири до крај, престане да свири.
Употреба: Музика и танц
Примери:
Кога досвирев, му го вратив кавалот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи