а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

досамоти

Вид збор: Предлог
Многу блиску, веднаш до некого, до нешто.
Англиски: nearby
Употреба: Дијалектен збор , Разговорно
Примери:
Тој седна досамоти него.
Се наместија досамоти водата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК