а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

досади

досадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заврши со садењето.
Англиски: plant
Примери:
Вчера го досадивме тутунот.
2. Сади, насади уште, дополнително.
Англиски: plant
Примери:
Покрај оградата досадил уште неколку овошки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи