а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

досаден

досадниот
Вид збор: Придавка
Што е здодевен, што предизвикува досада.
Англиски: boring
Примери:
Чекањето е досадна работа.
Се надевам дека не ви беше досадно моето кажување.
Изведенки
1. досадно прил.
Пример: Дома му беше досадно.
2. досадност ж.
сп. досада.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи