а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

досада

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Непријатно чувство на здодевност и монотонија поради незаинтересираност за работа или за околината.
Англиски: boredom
Примери:
Тој со досада го следеше бескрајното дрдорење на старецот.
Понекогаш пијам од досада.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи