а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доруши

дорушат
Вид збор: Глагол, свршен
Руши до крај.
Англиски: destroy
Примери:
Ја дорушија старата куќа.
Изведенки
дорушува несв.
дорушуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи