а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доруча

доручаат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со ручекот, со јадењето, дојаде.
Англиски: lunch Албански: mbaroj me drekim
Употреба: Гастрономија
Примери:
Доруча и си легна да спие.
Изведенки
1. доручува несв.
доручуваат
2. доручување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи