а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дорски

дорскиот
Вид збор: Придавка
Што припаѓа, што се однесува на еден од трите грчки градежни стилови (според грчкото племе Дорани).
Англиски: dorian
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Дорски стил
FlexiMac
 менување на македонски глаголи