а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дорија

мн. дории
Вид збор: Именка, машки род
Коњ со темноцрвена боја.
Примери:
Покажуваше на еден дорија со бел белег начелото.
Ја галеше топлата грива на доријата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи