а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дорече

доречат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Рече, доискаже се, до крај.
Англиски: tell Албански: them deri në fund
Примери:
Не смееше да дорече се што намислил.
Таа дорече уште нешто и потоа сосема замина.
2. (се дорече) Се искаже до крај.
Англиски: tell Албански: flas deri në fund
Примери:
Штом ме повлековте за јазик, морам и да се доречам.
Не се дорекол до крај.
Изведенки
1. доречува несв.
(се) доречуваат
2. дорекува несв.
(се) дорекуваат
3. доречување ср.
глаг. им.
4. дорекување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи