а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дореди

доредат
Вид збор: Глагол, свршен
Реди, нареди до крај.
Англиски: arrange
Примери:
Ги дореди картите и почна да гата.
Изведенки
1. доредува несв.
доредуваат
2. доредување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи