а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дореда

Вид збор: Прилог
Следниот пат, другпат.
Англиски: another time
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Дореда пак ќе дојдеме.
Кога ќе дојдам дореда, ќе ти донесам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи