а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дорасне

дораснат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Израсне до определен степен, во доволна мера.
Англиски: grow up Албански: rritet deri një shkallë
Примери:
Ластунката веќе дораснала до стеблото.
2. Се развие до определена способност за нешто.
Англиски: develop Албански: zhvillohet
Примери:
Не бев дораснат да ги сфатам неговите постапки .
Изведенки
1. дораснува несв.
дораснуваат
2. дораснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи