а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дораснат

дораснати
Вид збор: Придавка
Што е развиев до определен степен, што е способен, подготвен за нешто.
Англиски: grown-up
Примери:
Се гордееше што има син дораснат за пушка.
Сметаше дека тој му е дораснат противник.
Изведенки
дораснатост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи