а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дораскаже

дораскажат
Вид збор: Глагол, свршен
Раскаже се, до крај.
Англиски: tell
Примери:
Не ме остави да ти дораскажам.
Набрзина ја дораскажа случката.
Изведенки
дораскажува несв.
дораскажуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи