а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дорамни

дорамнат
Вид збор: Глагол, свршен
Рамни, израмни сосема, до крај.
Англиски: flatten
Примери:
Дорамни ја косата убаво за да те потстрижам како што треба.
Изведенки
дорамнува несв.
дорамнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи