а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доразвие

доразвијат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Развие целосно, до крај.
Англиски: develop Албански: zhvilloj në tërësi
Примери:
Остави го цвеќето да доразвие.
2. (се доразвие) Се развие целосно, до крај.
Англиски: develop Албански: zhvilloj deri në fund
Примери:
Во текот на НОБ се затврдија и се доразвија оние основи за конечно оформување на нашиот литературен јазик.
Изведенки
1. доразвива несв.
(се) доразвиваат
2. доразвивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи