а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доразбуди

доразбудат
Вид збор: Глагол, свршен
Разбуди целосно, сосема.
Англиски: wake up
Примери:
Го доразбуди звукот од митралезот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи