а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доразбере

доразберат
Вид збор: Глагол, свршен
Разбере сѐ, до крај.
Примери:
Уште не доразбра што треба да правиш?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи