а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доработи

доработат
Вид збор: Глагол, свршен
Изработи, сработи се, до крај; наполно изработи, дотера.
Англиски: work off
Примери:
Ајде да доработиме и да завршиме за денеска.
Изведенки
1. доработува несв.
доработуваат
2. доработување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи