а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допушти

допуштат
Вид збор: Глагол, свршен
Дозволи, признае нешто, не спречи, не оспори.
Англиски: allow
Примери:
Го допушти на испит.
Војниците не допуштија никому да им се приближи.
Јас би допуштил дека од сликарство не се разбирам како вас.
Ние допуштивме дека постои биоенергија.
Изведенки
1. допушта несв.
допуштаат
2. допуштање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи