а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допусен

допусни
Вид збор: Придавка
За предлог или сврзник со којшто се искажува или cе означува некакво допуштање.
Англиски: concessive
Употреба: Лингвистика
Примери:
допусен сврзник
FlexiMac
 менување на македонски глаголи