а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допруса

допрусаат
Вид збор: Глагол, свршен
Дојде, стигне некаде со прусање.
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Децата допрусаа до старата колиба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи